Nasz Wałbrzych - niezależny portal miejski

wtorek, 18-12-2018r., godz. 22:20 kalendarium»
imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury prezent»
zobacz swój horoskop na dziś»
pogoda w serwisie Onet.pl»
Interesuje Cię reklama w portalu? Zadzwoń 513-356-7142007-01-25 / 21:21

Najdłuższy tunel w Polsce cz.2

dodał: Bartek Mazur

Tunel pod Małym Wołowcem wybudowany z pocz. XX wieku służył jako schron specjalnego przeznaczenia podczas wojny. Teren ten podczas budowy obiektów był terenem ściśle zamkniętym i tylko nieliczni Niemcy mieli do niego dostęp. Między innymi dlatego tak trudno odnaleźć jakiekolwiek informacje na jego temat. Dokumentacja jest szczątkowa, a przeznaczenie obiektów raczej jest odgadywane. Kompleks Rudiger miał być połączony z najważniejszymi miejscami w Rzeszy (m.in Kancelarią Rzeszy oraz kwaterami Hitlera) i jak na te czasy był super nowoczesny. W projekt Rudiger podobnie jak i w kompleks Riese zaangażowano potężne środki i stosowano nadzwyczajne środki ostrożności.

Zagraniczne doświadczenia w związku z tunelami

W szwedzkiej Karlskronie nieczynny tunel kolejowy (linia do portu wojennego) jest atrakcją turystyczną. Postawiono tam makiety różnych smoków i strachów a turyści przejeżdżają rowerami szynowymi. Błyska światło, słychać groźne pomruki , dzieci piszczą ze strachu.... Polski tunel jest o wiele dłuższy, lecz ma też inną historię.

I coś z polskiego podwórka

Na Podkarpaciu równocześnie budowano dwa obiekty, w Stępinie i Strzyżowie. W Stępinie istnieje tunel – schron dla pociągu sztabowego Hitlera, o nazwie „Anlage Sud”, natomiast w Strzyżowie znajdowała się podziemna fabryka zbrojeniowa o kryptonimie „Kakadu” o nieznanym przeznaczeniu. Podobne schrony pociągów sztabowych znajdują się w Jeleniu i Konewce (Wielkopolska). Dziś oba obiekty – Strzyżów i Stępin dostępne są z rzadka dla turystów, a pasjonaci tego typu obiektów usiłują przekonać urzędników że to relikty sztuki fortyfikacyjnej.

Zobaczymy jak wyglądają plany Urzędu Miasta w Jedlinie i czy faktycznie doczekamy się w regionie atrakcji na krajową a może i europejską skalę.Tanie loty i promocje lotnicze


co czytamy w grudniu
1. XXXI sesja Sejmiku Wojewó...
2. Foto: Ufo nad Chełmcem
3. Foto: Castle Party 2008 -...
4. Telefony alarmowe [aktual...
5. Wałbrzych POWIDOKI - Andr...

walbrzych.info
redakcja    reklama    logo, banery    regulamin    zgłoś błąd

Copyright © 2003-2018 walbrzych.info